Szépség és életmód

Életmódváltás, de hogyan?

Milyen is az egészséges életmód?

Napi többszöri, lehetőleg ötszöri étkezés, mely közel azonos időpontokra esik. Az étrend összeállítása megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot tartalmazzon. Heti 3-4 alkalommal fizikai aktivitás, melybe beletartozhat egy hétvégi kirándulás, vagy kerékpározás és nem utolsó sorban szellemi kikapcsolódás, hisz ez nagyon fontos, hogy lelkünk egészségét is ápolgassuk.

Fokozatosság

Amint korábban említettem, nem megyünk fejjel a falnak! Aki már évek óta nem mozgott semmit, annak nem szabad úgy elmenni sportolni, mintha tegnap előtt akasztotta volna szögre a futócipőjét. Először is mindenképp kérjük ki szakember segítségét, mert nagyon sok lelkes túlsúlyos embert látok a parkokban, akik futással próbálkoznak, pedig még a gyaloglás is megterhelő lehet számukra. Mindig fel kell mérni a terhelhetőségi szintet és erre csak a pulzusmérő órák alkalmasak.

Tűzzünk ki elérhető célokat, hogy mindig legyen sikerélményünk, ami tartja bennünk a lendületet. Nem kell naponta mérlegre állni. Tegyük azt 4-6 hetente. Javaslom inkább a nadrágpróbát a fogyni vágyóknak. Vegyük elő azt a nadrágunkat, amely épphogy ránk jön, alig tudjuk begombolni. Ez lesz a mérce. Sokkal jobb, mint a mérleg. Főleg hölgyeknél lehet csalóka a havi ciklus miatt és egy rosszkor mért eredmény a mérlegen, elveheti az ember kedvét a további munkától.

Az étrendünket se borítsuk fel fenekestül! Kezdjük úgy, hogy egy héten át leírjuk, mit eszünk és megmutatjuk egy szakembernek (ebben én is tudok segíteni). Ő javasolni fogja azokat az alapvető változtatásokat, melyekkel már eredményt lehet elérni anélkül, hogy egy húsimádó oroszlánt egy nap alatt kecskévé varázsolna, aki csak leveleket rágcsál egész nap.

Semmi sem tilos!!!

Amit megtiltunk magunktól, az hiányérzetet kelt bennünk. A hiányérzet pedig egyre fokozódik, míg leküzdhetetlen vágy lesz belőle és akkor sem a mértéket, sem a megfelelő időpontot nem tudjuk épp ésszel megválasztani. Ellenben, ha kedvenc Túró Rudink bele lett építve az étrendbe például a szerdai ebédet követően, akkor ezzel elejét vettük a fent említett folyamatnak.

Szép napot kívánok!

István

IFAA Személyi Edző, 
Életmód Tanácsadó és Wellnesstrainer,
Sportoktató,
Testegyensúly és Preventív Gerinctréner

Lux2You

Az állóképesség és fejlesztése

Állóképesség növelése és fejlesztéseEz így megy napról-napra, hétről-hétre, egészen addig, míg az egészségünk rovására nem kezd válni. Ez ellen tudunk védekezni azzal, ha tudatosan sporttal emeljük a terhelhetőségünket, az állóképességünket.

Mi is az állóképesség?

A szervezet elfáradással szembeni ellenálló képessége hosszan tartó sportbeli erőkifejtéseknél, plusz az a képesség, hogy nagy energiavesztéssel járó edzések illetve versenyek után gyorsan tud regenerálódni.

Az emberi szervezet meglehetősen lusta és éppen ezért takarékos is. Terhelhetőségi szintjét az elvárásokhoz igazítja. Az az ember, aki egész nap ülő munkát végez, mozgása kimerül az autótól a házig történő gyaloglásban, nem lesz képes egy huzamban 60 percen keresztül futni anélkül, hogy szervezete ne károsodna és a regenerálódás is hosszú időt vesz igénybe. Aki heti 3 alkalommal 1 órán át fut, annak egy 1,5-2 órás terhelés alkalmanként nem jelent gondot, de a maraton lefutása már kemény feladat lenne.

Ha azt szeretnénk elérni, hogy a hétköznapi igénybevétel ne jelentsen egészségkárosodást hosszú távon, akkor igenis magasabbra kell tenni a lécet. A sport nem csak az állóképességünket fogja javítani. Javul kedélyállapotunk, mentális terhelhetőségünk, közérzetünk. A sport energiatermelő folyamat, pozitív élményt nyújt főleg, ha barátságos környezetben, vagy szabadban végezzük. 

Az alap állóképesség fejlesztése

Fokozatosság és hosszú távra tervezés. Ez a két alapvető feltétele annak, hogy megfelelően megalapozzuk terhelhetőségünket. Ne feledjük, Rómát sem egy nap alatt építették fel. Amint arra már előző írásomban részletesen kitértem, fontos, hogy tisztában legyünk szervezetünk jelenlegi terhelhetőségével. Erről kapunk tájékoztatást pulzusmérő óránkról. Ennek ismeretében kezdhetjük meg az edzéseket. Először próbáljuk meg az edzés idejét 60-80 percre kitolni. Amikor ez sikerült, kezdhetjük fokozni az intenzitást, de csak mértékkel. Általában eleinte csak séta, gyaloglás, kerékpározás jöhet szóba. Nem kell megijedni gyorsan javul majd a terhelhetőség és egyéb eszközöket is igénybe tudunk venni. Például elliptikus trénert, lépcsőző gépet.

Amikor eljutunk arra a pontra, hogy gyorsgyaloglásban sem emelkedik pulzusunk a maximum érték 70%-ig, elkezdhetjük az interval tréninget, amely a terhelés szabályos időközönkénti emelését jelenti. Először 1 perc terhelés, 2-3 perc pihenés és ezt ismételgetjük, míg le nem telik az edzésre szánt idő. Természetesen nem feledkezünk meg a bemelegítésről, levezetésről és a nyújtásról.

A terheléses szakaszban nem engedjük pulzusunkat a maximum érték 80-85%-a fölé és a pihenés alatt se essen pulzusunk a max. érték 60%-a alá. Így megőrizhetjük  az intenzitást és optimális terhelést kap a szervezetünk, melyre biztosan megfelelő fejlődéssel fog válaszolni. Ahogy javul terhelhetőségünk, egyre hosszabb terheléses és rövidebb pihenő szakaszokat alkalmazhatunk, míg el nem jutunk arra a szintre, hogy optimális pulzustartományban akár 30-40 percet is el tudunk tölteni. Cél, hogy minél intenzívebb terhelést kapjon a testünk anélkül, hogy kilépnénk az állóképesség fejlesztő pulzustartományból.

Nem egy vendégem volt már, aki hosszabb ideje edzett már önállóan és nem tudta elérni a kívánt eredményt azért, mert túl magas terhelést adott szervezetének. Ilyenkor ahelyett, hogy teste energiáit a folyamatos fejlődésre fordította volna, a túl nagy terhelés káros következményeinek csökkentése emésztette fel. Így nem csoda, hogy sikertelenségük elkeseredettséget eredményezett, ami az edzések feladásához vezettek volna, ha nem beszélünk. Szerencsére nem adták fel és elégedetten folytatják az edzéseket mind a mai napig. Amire még mindenképp ki kell térni, hogy vannak olyan időszakok, amikor nem tudunk akár heteken keresztül edzeni. Ne felejtsük el, hogy ilyenkor csökken a terhelhetőségünk, főleg, ha sérülés, vagy betegség miatt történt a kihagyás. Ebben az esetben legyünk okosak és úgy kezdjünk el újra mozogni, mintha életünkben először tennénk. Gyorsan vissza fogjuk nyerni régi formánkat, de a fokozatosságot most is tartanunk kell. Minél több volt a kihagyás, annál hosszabb a visszarendeződés.

Lehetőség szerint többféle eszközt használjuk, hogy az edzés is és a testünket ért ingerek is változatosak legyenek. 

Okos, rendszeres edzést kívánok!

István

Lux2You

Őszi bőrápolás – Hámlasztás – AHA savak (gyümölcssavak)

Az almasav a bőr felszínén, a tejsav mélyebben, a citromsav és a glikolsav a legmélyebben hatnak.

Az AHA savak bőrmegújító-, halványító hatással rendelkeznek. A problémás, seborrheásmitesszeres bőrproblémák mellett az idősödő-, érett bőr regenerálására, pigmentációs zavarainak kezelésére
is alkalmazhatjuk. A gyümölcssavak a felhám elhalt hámsejtjeit
leoldják, így az új, friss sejtek könnyebben feljutnak a felszínre és
ennek eredményeképpen a megújult felhám frissé-, üdévé válik. Vagyis az AHA savak eltávolítják az elhalt hámsejteket, serkentik a sejtmegújulást, halványítják a pigmentfoltokat.

A gyümölcssavas hámlasztást sikerrel alkalmazhatjuk szőrbenövés-, szőrtüszőgyulladás kezelésekor is. A természetes növényi eredetű AHA savakat gyümölcsökből vonják ki, tehát nem árthatnak a bőrnek.

A leggyakrabban használt gyümölcssavak:
almasav: almából, körtéből nyerik
citromsav: citrusfélékből, málnából, ribizliből vonják ki
tejsav: tejtermékekben, joghurtban találhatóak
glikolsav: cukornádból nyerik

Az AHA savakat erősségük szerint különböztetjük meg.

Az almasav a bőr felszínén, a tejsav mélyebben, a citromsav és a glikolsav a legmélyebben hatnak.

Összegezve tehát a
jól elvégzett peeling – hámlasztás tisztítja, kisimítja a bőrt, utat
enged a hatóanyagok felszívódásának, javítja  a bőrstruktúrát
. Megfelelő használata egyenletessé teszi a bőrfelszínt, kitisztítja az elzáródott pórusokat és felgyorsítja a bőrregenerálódást.

Ildikó

Dekoltázs és mellápolás

A szép mellek irányában történő első lépés az hogy tartsuk magunkat mindig egyenes háttal, emelt fővel. Ha tisztában vagyunk az alapelvekkel, akkor megfelelő készítmények és kezelések kiválasztása nem okozhat gondot.

Lássuk, mi tesz jót a melleknek

  • a bőr nedvességének szabályozására: E-vitamin, alga, aloe vera kivonatok, ceramidok, fitohormonok stb.
  • a mell selymességéért és a hidrolipid réteg védelméért: kakaó-, és karitévaj, mandula olaj, jojoba olaj
  • a revitalizáláshoz és a mikrocirkuláció javításához: a citrom és boróka esszenciális olajai
  • a mellek formázásához és a bőr feszességének javításához pedig retinol (A vitamin), kollagén,  elasztin, alga, és szőlőkivonat.

A mellek és a dekoltázs különösen fényérzékenyek ezért fokozott fényvédelemre van szükség!

Mellápolás kozmetikai szalonban

A kozmetikai  szalonban több kezelés közül választhattok, pl. agyagföld-modellázs, ill. thermo-modellázs, maszkok, pakolások, illetve elektrokozmetikai kezelések közül az iontoforézist alkalmazzuk hatóanyag bejuttatásra. A mell erősítése érdekében izom stimulációt is végzünk, azonban ez nagy odafigyelést igényel a szakember részéről.

Otthoni mellápolás

A rendszeres otthoni mell és dekoltázs ápolásnak olyan természetessé kellene  válnia, mint a fogmosásnak.

Néhény szükséges lépés, az otthoni mellápoláshoz, kebleink és dekoltázsunk feszesen tartásához:

  • kefés-masszázs tusolás előtt
  • melegvizes tusolás után öblítsük le a melleket hűvös vízzel
  • kenjük be speciális szérummal, és krémmel – végezzünk gyengéd masszázst
  • hetente peelingezzünk (enyhe hámlasztás, radírozás)
  • sportmelltartóban eddzünk
  • ne napozzunk meztelen felsőtesttel
  • használjunk fényvédőkészítményt
  • hetente használjunk mellpakolást

Blaskovits Ildikó
Kozmetikus

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!