Szépség és életmód

Életmódváltás, de hogyan?

Milyen is az egészséges életmód?

Napi többszöri, lehetőleg ötszöri étkezés, mely közel azonos időpontokra esik. Az étrend összeállítása megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot tartalmazzon. Heti 3-4 alkalommal fizikai aktivitás, melybe beletartozhat egy hétvégi kirándulás, vagy kerékpározás és nem utolsó sorban szellemi kikapcsolódás, hisz ez nagyon fontos, hogy lelkünk egészségét is ápolgassuk.

Fokozatosság

Amint korábban említettem, nem megyünk fejjel a falnak! Aki már évek óta nem mozgott semmit, annak nem szabad úgy elmenni sportolni, mintha tegnap előtt akasztotta volna szögre a futócipőjét. Először is mindenképp kérjük ki szakember segítségét, mert nagyon sok lelkes túlsúlyos embert látok a parkokban, akik futással próbálkoznak, pedig még a gyaloglás is megterhelő lehet számukra. Mindig fel kell mérni a terhelhetőségi szintet és erre csak a pulzusmérő órák alkalmasak.

Tűzzünk ki elérhető célokat, hogy mindig legyen sikerélményünk, ami tartja bennünk a lendületet. Nem kell naponta mérlegre állni. Tegyük azt 4-6 hetente. Javaslom inkább a nadrágpróbát a fogyni vágyóknak. Vegyük elő azt a nadrágunkat, amely épphogy ránk jön, alig tudjuk begombolni. Ez lesz a mérce. Sokkal jobb, mint a mérleg. Főleg hölgyeknél lehet csalóka a havi ciklus miatt és egy rosszkor mért eredmény a mérlegen, elveheti az ember kedvét a további munkától.

Az étrendünket se borítsuk fel fenekestül! Kezdjük úgy, hogy egy héten át leírjuk, mit eszünk és megmutatjuk egy szakembernek (ebben én is tudok segíteni). Ő javasolni fogja azokat az alapvető változtatásokat, melyekkel már eredményt lehet elérni anélkül, hogy egy húsimádó oroszlánt egy nap alatt kecskévé varázsolna, aki csak leveleket rágcsál egész nap.

Semmi sem tilos!!!

Amit megtiltunk magunktól, az hiányérzetet kelt bennünk. A hiányérzet pedig egyre fokozódik, míg leküzdhetetlen vágy lesz belőle és akkor sem a mértéket, sem a megfelelő időpontot nem tudjuk épp ésszel megválasztani. Ellenben, ha kedvenc Túró Rudink bele lett építve az étrendbe például a szerdai ebédet követően, akkor ezzel elejét vettük a fent említett folyamatnak.

Szép napot kívánok!

István

IFAA Személyi Edző, 
Életmód Tanácsadó és Wellnesstrainer,
Sportoktató,
Testegyensúly és Preventív Gerinctréner

Lux2You

Az állóképesség és fejlesztése

Állóképesség növelése és fejlesztéseEz így megy napról-napra, hétről-hétre, egészen addig, míg az egészségünk rovására nem kezd válni. Ez ellen tudunk védekezni azzal, ha tudatosan sporttal emeljük a terhelhetőségünket, az állóképességünket.

Mi is az állóképesség?

A szervezet elfáradással szembeni ellenálló képessége hosszan tartó sportbeli erőkifejtéseknél, plusz az a képesség, hogy nagy energiavesztéssel járó edzések illetve versenyek után gyorsan tud regenerálódni.

Az emberi szervezet meglehetősen lusta és éppen ezért takarékos is. Terhelhetőségi szintjét az elvárásokhoz igazítja. Az az ember, aki egész nap ülő munkát végez, mozgása kimerül az autótól a házig történő gyaloglásban, nem lesz képes egy huzamban 60 percen keresztül futni anélkül, hogy szervezete ne károsodna és a regenerálódás is hosszú időt vesz igénybe. Aki heti 3 alkalommal 1 órán át fut, annak egy 1,5-2 órás terhelés alkalmanként nem jelent gondot, de a maraton lefutása már kemény feladat lenne.

Ha azt szeretnénk elérni, hogy a hétköznapi igénybevétel ne jelentsen egészségkárosodást hosszú távon, akkor igenis magasabbra kell tenni a lécet. A sport nem csak az állóképességünket fogja javítani. Javul kedélyállapotunk, mentális terhelhetőségünk, közérzetünk. A sport energiatermelő folyamat, pozitív élményt nyújt főleg, ha barátságos környezetben, vagy szabadban végezzük. 

Az alap állóképesség fejlesztése

Fokozatosság és hosszú távra tervezés. Ez a két alapvető feltétele annak, hogy megfelelően megalapozzuk terhelhetőségünket. Ne feledjük, Rómát sem egy nap alatt építették fel. Amint arra már előző írásomban részletesen kitértem, fontos, hogy tisztában legyünk szervezetünk jelenlegi terhelhetőségével. Erről kapunk tájékoztatást pulzusmérő óránkról. Ennek ismeretében kezdhetjük meg az edzéseket. Először próbáljuk meg az edzés idejét 60-80 percre kitolni. Amikor ez sikerült, kezdhetjük fokozni az intenzitást, de csak mértékkel. Általában eleinte csak séta, gyaloglás, kerékpározás jöhet szóba. Nem kell megijedni gyorsan javul majd a terhelhetőség és egyéb eszközöket is igénybe tudunk venni. Például elliptikus trénert, lépcsőző gépet.

Amikor eljutunk arra a pontra, hogy gyorsgyaloglásban sem emelkedik pulzusunk a maximum érték 70%-ig, elkezdhetjük az interval tréninget, amely a terhelés szabályos időközönkénti emelését jelenti. Először 1 perc terhelés, 2-3 perc pihenés és ezt ismételgetjük, míg le nem telik az edzésre szánt idő. Természetesen nem feledkezünk meg a bemelegítésről, levezetésről és a nyújtásról.

A terheléses szakaszban nem engedjük pulzusunkat a maximum érték 80-85%-a fölé és a pihenés alatt se essen pulzusunk a max. érték 60%-a alá. Így megőrizhetjük  az intenzitást és optimális terhelést kap a szervezetünk, melyre biztosan megfelelő fejlődéssel fog válaszolni. Ahogy javul terhelhetőségünk, egyre hosszabb terheléses és rövidebb pihenő szakaszokat alkalmazhatunk, míg el nem jutunk arra a szintre, hogy optimális pulzustartományban akár 30-40 percet is el tudunk tölteni. Cél, hogy minél intenzívebb terhelést kapjon a testünk anélkül, hogy kilépnénk az állóképesség fejlesztő pulzustartományból.

Nem egy vendégem volt már, aki hosszabb ideje edzett már önállóan és nem tudta elérni a kívánt eredményt azért, mert túl magas terhelést adott szervezetének. Ilyenkor ahelyett, hogy teste energiáit a folyamatos fejlődésre fordította volna, a túl nagy terhelés káros következményeinek csökkentése emésztette fel. Így nem csoda, hogy sikertelenségük elkeseredettséget eredményezett, ami az edzések feladásához vezettek volna, ha nem beszélünk. Szerencsére nem adták fel és elégedetten folytatják az edzéseket mind a mai napig. Amire még mindenképp ki kell térni, hogy vannak olyan időszakok, amikor nem tudunk akár heteken keresztül edzeni. Ne felejtsük el, hogy ilyenkor csökken a terhelhetőségünk, főleg, ha sérülés, vagy betegség miatt történt a kihagyás. Ebben az esetben legyünk okosak és úgy kezdjünk el újra mozogni, mintha életünkben először tennénk. Gyorsan vissza fogjuk nyerni régi formánkat, de a fokozatosságot most is tartanunk kell. Minél több volt a kihagyás, annál hosszabb a visszarendeződés.

Lehetőség szerint többféle eszközt használjuk, hogy az edzés is és a testünket ért ingerek is változatosak legyenek. 

Okos, rendszeres edzést kívánok!

István

Lux2You

Őszi bőrápolás – Hámlasztás – AHA savak (gyümölcssavak)

Az almasav a bőr felszínén, a tejsav mélyebben, a citromsav és a glikolsav a legmélyebben hatnak.

Az AHA savak bőrmegújító-, halványító hatással rendelkeznek. A problémás, seborrheásmitesszeres bőrproblémák mellett az idősödő-, érett bőr regenerálására, pigmentációs zavarainak kezelésére
is alkalmazhatjuk. A gyümölcssavak a felhám elhalt hámsejtjeit
leoldják, így az új, friss sejtek könnyebben feljutnak a felszínre és
ennek eredményeképpen a megújult felhám frissé-, üdévé válik. Vagyis az AHA savak eltávolítják az elhalt hámsejteket, serkentik a sejtmegújulást, halványítják a pigmentfoltokat.

A gyümölcssavas hámlasztást sikerrel alkalmazhatjuk szőrbenövés-, szőrtüszőgyulladás kezelésekor is. A természetes növényi eredetű AHA savakat gyümölcsökből vonják ki, tehát nem árthatnak a bőrnek.

A leggyakrabban használt gyümölcssavak:
almasav: almából, körtéből nyerik
citromsav: citrusfélékből, málnából, ribizliből vonják ki
tejsav: tejtermékekben, joghurtban találhatóak
glikolsav: cukornádból nyerik

Az AHA savakat erősségük szerint különböztetjük meg.

Az almasav a bőr felszínén, a tejsav mélyebben, a citromsav és a glikolsav a legmélyebben hatnak.

Összegezve tehát a
jól elvégzett peeling – hámlasztás tisztítja, kisimítja a bőrt, utat
enged a hatóanyagok felszívódásának, javítja  a bőrstruktúrát
. Megfelelő használata egyenletessé teszi a bőrfelszínt, kitisztítja az elzáródott pórusokat és felgyorsítja a bőrregenerálódást.

Ildikó

Dekoltázs és mellápolás

A szép mellek irányában történő első lépés az hogy tartsuk magunkat mindig egyenes háttal, emelt fővel. Ha tisztában vagyunk az alapelvekkel, akkor megfelelő készítmények és kezelések kiválasztása nem okozhat gondot.

Lássuk, mi tesz jót a melleknek

  • a bőr nedvességének szabályozására: E-vitamin, alga, aloe vera kivonatok, ceramidok, fitohormonok stb.
  • a mell selymességéért és a hidrolipid réteg védelméért: kakaó-, és karitévaj, mandula olaj, jojoba olaj
  • a revitalizáláshoz és a mikrocirkuláció javításához: a citrom és boróka esszenciális olajai
  • a mellek formázásához és a bőr feszességének javításához pedig retinol (A vitamin), kollagén,  elasztin, alga, és szőlőkivonat.

A mellek és a dekoltázs különösen fényérzékenyek ezért fokozott fényvédelemre van szükség!

Mellápolás kozmetikai szalonban

A kozmetikai  szalonban több kezelés közül választhattok, pl. agyagföld-modellázs, ill. thermo-modellázs, maszkok, pakolások, illetve elektrokozmetikai kezelések közül az iontoforézist alkalmazzuk hatóanyag bejuttatásra. A mell erősítése érdekében izom stimulációt is végzünk, azonban ez nagy odafigyelést igényel a szakember részéről.

Otthoni mellápolás

A rendszeres otthoni mell és dekoltázs ápolásnak olyan természetessé kellene  válnia, mint a fogmosásnak.

Néhény szükséges lépés, az otthoni mellápoláshoz, kebleink és dekoltázsunk feszesen tartásához:

  • kefés-masszázs tusolás előtt
  • melegvizes tusolás után öblítsük le a melleket hűvös vízzel
  • kenjük be speciális szérummal, és krémmel – végezzünk gyengéd masszázst
  • hetente peelingezzünk (enyhe hámlasztás, radírozás)
  • sportmelltartóban eddzünk
  • ne napozzunk meztelen felsőtesttel
  • használjunk fényvédőkészítményt
  • hetente használjunk mellpakolást

Blaskovits Ildikó
Kozmetikus

Edzés jelentős túlsúllyal

Edzés jelentős túlsúllyalAzt mondta, hogy ő ezzel a súlytöbblettel nem megy edzőterem közelébe sem, majd előbb diétával lefogy
pár kilót és utána találkozunk, hogy lefaragjuk a maradékot. Mondanom
sem kell, hogy mennyire hatékony volt az elmúlt időszak. 12kg plusz!!! Megdöbbentem.

Olyan
jól sikerült a diétája, hogy 12kg-mal nehezebb, mint korábban.
Nagyjából 30 kg a túlsúly, de most már ő kért meg, hogy foglalkozzam
vele, mert nem szeretne még 10 kilót feldiétázni. Amennyiben első
találkozásunkkor nem a könnyebbnek tűnő utat választja, már a
legrosszabb esetben sem lenne rajta 10-15 kilogrammnál több.

Ne ijedjen meg senki, mert 50kg súlyfelesleggel is el lehet kezdeni a mozgást.

Elsődleges szempont a fokozatosság.
A túlsúly önmagában is teher a szervezet számára. Nagymértékben
terheli a szív és keringési rendszert és az izületeket. Ennek
megfelelően kell megválasztani az eszközt és az intenzitást.

Az intenzitást a pulzus határozza meg.
Különösen fontos, hogy az edzés során a pulzus végig ellenőrzés alatt
legyen, mert nem tudhatjuk, hogy milyen mértékben terhelhető a már
eleve jelentősen túlterhelt szervezetet.

Az eszköz kiválasztása is ennek a függvénye. Ki kell deríteni, hogy melyik az a sportszer, amely nem terheli meg túlságosan a szervezetet.
Az esetek többségében csak a séta és a kerékpár jöhet szóba a
kezdésnél, majd ahogy javul a terhelhetőség, úgy fokozhatjuk az
intenzitást és térhetünk át olyan eszközökre, mint az elliptikus járó
vagy a lépcsőző.

Két-háromheti edzés után beépíthetünk az edzéstervbe néhány erősítő gyakorlatot
is. Az alaposan megdolgoztatott izomzat hosszú időre feladatot ad a
szervezetnek és folyamatos kalóriaigénye van. Az aktív izomzatot etetni,
itatni, hűteni, fűteni és gondozni kell. Ezek a feladatok és az izmok
regenerálódása ami jelentős energiát emészt fel az egész nap során.
Első héten általában minden edzésnapot két nap pihenő követ. A második
héttől minden másnap pihenő. A jelentős túlsúllyal élő emberek is el
szoktak jutni a 6-8. héten arra a szintre, amikor két egymást követő
napon terhelhetők és csak minden harmadik napra esik pihenőnap.
Természetesen vannak ettől eltérő esetek, amikor gyorsabban illetve
lassabban tudunk haladni, de ettől személyi edzés, hogy mindig személyre
szabottan, egyéni igények szerint áll össze az edzésterv.

A
megfelelő étrenddel támogatott mozgás minden esetben eredményes. Nincs
olyan ember, bármekkora túlsúllyal is rendelkezzen, aki ne tudna
változtatni az alakján.

A jelentős súlyfelesleg nem esztétikai, hanem egészségügyi kérdés!

NE VÁRJ SEMMIRE, KEZDD EL!

István

Lux2You>>

A narancsbőr ellen

A
zsír az ember történelme során nagy szerepet játszott a túlélésben. A
jégkorszak és a háborúk alatti éhezés mély nyomokat vésett
génjeinkbe. Viszont ma már nem csak akkor ehetünk, ha apuék
szerencsésen jönnek haza a vadászatból és elég nagy mamutot ejtettek
az egész csordának. Manapság mindent megkapunk azonnal, még vasárnap
is. Csak rajtunk múlik, mit veszünk meg.

Ne feledd: amit nem veszel meg, azt nem eszed meg!!!

Mi is az a narancsbőr?

A
zsír funkciója nem csak energiatárolás, mechanikus védelem és
hőmérsékletszabályozó, hanem a szervezet szemetese. Rettenetesen sok
szemetet eszünk meg, amivel testünk nem tud mit kezdeni és csak
halmozza, halmozza, halm…

Ez
a rengeteg szemét raktározásra kerül a bedepózott zsírban. A szemét
és a raktár szoros összefüggésben van. Nagy raktárban lehet kevés
szemét, de kis raktárba csak kevés fér. Éppen ezért, ha több szemetet
eszünk, testünk csinál neki helyet azzal, hogy zsírt raktároz. Ebből
következik, hogy egy tisztítókúra, vagy méregtelenítés már önmagában
is testsúly csökkenést eredményezhet.

Adott
tehát a raktár és a benne lévő méreganyagok. Ha csökkentjük a
zsírsejtekben, a kötőszövetekben, illetve a bőr folyadék tartalmát, a
méreganyagok kikristályosodnak. Ez belülről összehúzza bőrünket és
felülete egyenetlenné válik.

Mi a megoldás?

Ha logikusan végiggondoljuk, mitől alakult ki, kézenfekvő a megoldás is.

1, Ne vigyünk be több mérget! (tartósítószerek, adalékok, ízfokozók, só, színezékek, savas ételek) Ezzel legalább nem úszunk az árral szemben.

2, Fogyasszunk megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot! Sajnálom
Hölgyeim a lightCola ugyanolyan szemét, mint a zsírCola, csak
kevesebb kalóriát tartalmaz. Van benne viszont finom édesítőszer, ami
ráadásul még rákkeltő is. Tudom, minden deciben az egészségügyi
határérték alatt van, de ők nem írják rá, hogy egy nap fél liternél
többet ne fogyassz, ne rakj édesítőt a kávédba, és azt sem írják rá,
hogy más élelmiszerek különböző adalékanyagaival miként lép reakcióba.

Ki
kell emelnem a kávét és az energiaitalokat, mert vízhajtó hatásuk
miatt ők is fokozzák a narancsbőr kialakulásának veszélyét ezért
fogyasztásukkal szélmalomharccá válik a narancsbőr elleni csata.

3, Kezdjünk el mozogni!
Természetesen a mozgás a teljes testre és a lélekre is jó hatással
van, de most a Narancsbőr elleni háborúról beszélünk. A kényes
területek mozgatása az izmok vérellátásának javulását eredményezi. A
jobb vérellátással az izom felszínéhez közelebb eső zsírréteg optimális
terhelés esetén energiát tud szolgáltatni a mozgáshoz.

4, Kerítsük be és támadjunk kétfelől! A
felszínen a bőr felől is segíteni tudjuk a „makacs lerakódások”
eltüntetését. A masszázs nagyon hatékonyan javítja a bőrfelszín
vérellátását és segíti a szeméttelep likvidálását. A gyakorlott masszőr
keze pótolhatatlan, de otthon magunknak is át tudjuk masszírozni a
kényes területeket akár kezünkkel, akár kézi masszírozó segítségével.
Sokat segítenek a természetes alapanyagokból készült kozmetikai készítmények, melyek nem csak a méregtelenítésben, hanem a bőr feszesítésében és hidratálásában is fontos szerepet játszanak. Összetevői ápolják, fiatalon tartják a bőrt és hatékony fegyvernek bizonyulnak a csatában.

5, Javítsuk a nyirokkeringést!
A nyirokerek rendszere az érhálózathoz hasonlóan szövi be testünket.
Optimális folyadékbevitellel, nyirokmasszázzsal, illetve Hypoxi trainer
segítségével javítható a nyirokerek szállító képessége és közvetlen
támogatást kapunk földön, vízen, levegőben.

6, Fokozzuk a méreganyagok távozását izzadással! Az
izzadás során a bőr pórusai kitágulnak és a távozó vízzel nagyon sok
méreganyagot is ürít szervezetünk. Két csapásmérő eszközt is meg kell
említeni. Az egyik a már sokat emlegetett mozgás, a másik pedig a
szaunázás. Amennyiben lehetőség van rá, akkor mozgás után infraszaunát
használjunk. Sokkal mélyebb rétegekbe hatol, fokozatosan hat és nem
terheli oly mértékben a keringést, mint a finn szauna. Természetesen a
finn szauna is kiváló fegyver a narancsbőr elleni hadviselésben,
szánjunk rá heti egy-két alkalmat és jól látható és tapintható lesz a
változás.

Összegezzük milyen fegyvereink vannak:
helyes táplálkozás, megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék
bevitele, lúgosítás, méregtelenítés, mozgás, masszázs, narancsbőr
ellenes készítmények, Hypoxi trainer használata.

Ha mindenki felkészült, TÁMADÁÁÁS!!! Csapjunk oda!

István
Forrás:
Lux2You >>

Savas – lúgos élelmiszerek

Hús,
baromfi, hal
Lúgosító
húsok
Savasító húsok
Sertés -38
Borjú -35
Marha -34,5
Tengeri hal -20
Csirke -19
Tojás -19
Édesvízi halak -11,8
Osztriga -5
Máj -3
Belsőségek -3
Tej,
tejtermékek
Lúgosító
tejtermékek
Savasító tejtermékek
Kemény sajt -18,1
Túró -17,3
Tejszín -3,9
Homogénezett tej -1
Tartós tej -1
Kenyér
Lúgosító
kenyérfélék
Savasító kenyérfélék
Fehérkenyér -10
Teljes kiőrlésű lisztből -6,5
Korpás kenyér -4,5
Rozskenyér -2,5
Gabona
(bio gabona)
Lúgosító
gabona
Savasító gabona
Barnarizs -12,5
Búza -10,1
Hajdina -0,5
Köles -0,5
Tönköly -0,5
Zöldségek
Lúgosító
zöldségek
Savasító zöldségek
Uborka
(friss)
31,5 Kukorica -9,6
Retek 16,7 Gomba (mindenféle gomba) – …
Avokádó 15,6
Paradicsom 13,6
Zeller 13,3
Fokhagyma 13,2
Cékla
(friss, vörös)
11,3
Zöldbab 11,2
Sárgarépa 9,5
Snidling 8,3
Fehérrépa 8
Póréhagyma 7,2
Torma 6,8
Vöröskáposzta 6,3
Cukkíni 5,7
Karalábé 5,1
Zöldborsó
(zsenge)
5,1
Kelkáposzta 4,5
Zöld
káposzta
4
Fehér
káposzta
3,3
Jégcsapretek 3,1
Karfiol 3,1
Hagyma 3
Saláta 2,2
Burgonya 2
Articsóka 1,3
Spárga 1,1
Zöldborsó
(érett)
0,5
Gyümölcsök
Lúgosító
gyümölcsök
Savasító gyümölcsök
Citrom 9,9 Csipkebogyó -15,5
Lime 8,2 Ananász -12,6
Meggy 3,5 Mandarin -11,5
Banán (érett) -10,1
Körte -9,9
Őszibarack -9,7
Sárgabarack -9,5
Narancs -9,2
Mangó -8,7
Ribizli -8,2
Egres (érett) -7,7
Szőlő (érett) -7,6
Vörös áfonya -7
Fekete ribizli -6,1
Eper -5,4
Fekete áfonya -5,3
Málna -5,1
Sárga szilva -4,9
Olasz szilva -4,9
Datolya -4,7
Cseresznye -3,6
Kantalup dinnye -2,5
Grapefruit -1,7
Görögdinnye -1
Hüvelyesek
Lúgosító
hüvelyesek
Savasító hüvelyesek
Szója
lecitin
38,8
Szójagranulátum 12,8
Fehérbab
(száraz)
12,1
Szójabab
(friss)
12
Lima
bab
12
Tofu 3,2
Lencse 0,6
Olajos
magvak
Lúgosító
olajos magvak
Savasító olajos magvak
Mandula 3,6 Pisztácia -16,6
Köménymag 2,3 Földimogyoró -12,8
Szezámmag 0,5 Kesudió -9,3
Dió -8
Tökmag -5,6
Napraforgómag -5,4
Makadám dió -3,2
Mogyoró -2
Lenmag -1,3
Paradió -0,5
Csírák
Lúgosító
csírák
Savasító csírák
Szójacsíra 29,5
Lucernacsíra 29,3
Csíráztatott
retekmag
28,4
Zsírok,
olajok
Lúgosító
zsírok, olajok
Savasító zsírok, olajok
Halolaj 4,7 Margarin -7,6
Ligetszépe
olaj
4,1 Napraforgó olaj -6,7
Lenmagolaj 3,5 Kukorica olaj -6,5
Olívaolaj 1 Vaj -3,9
Édesítőszerek
Lúgosító
édesítőszerek
Savasító édesítőszerek
Stevia
(sztívia)
+… Mesterséges édesítőszerek -26,5
Cikória +… Cukor (finomított cukor) -17,6
Répacukor -15,1
Gyümölcscukor -9,5
Tejcukor -9,4
Méz -7,6
Ételízesítők
Lúgosító
ételek – Ételízesítők
Savasító ételízesítők
Cayenne
bors
18,8 Ecet -39,4
Himalaya
+… Szójaszósz -36,2
Fűszerek +… Mustár -19,2
Majonéz -12,5
Ketchup -12,4
Italok
Lúgosító
italok
Savasító italok
Gyógyteák +… Szeszes italok (átlag) -33,6
Zöldséglevek +… Gyümölcslé (cukrozott) -33,4
Tea (fekete tea) -27,1
Sör -26,8
Kávé -25,1
Bor -16,4
Gyümölcslé (cukor nélkül) -8,7

 

István

Lux2You

Főbb szempontok étkezésünk helyes mederbe való tereléséhez

2, Egyél többször keveset!
Kutatók által bizonyított tény, ha étkezéseinket szervezetünk bioritmusához igazítjuk és nem várjuk meg, míg ránk tör a farkaséhség, szervezetünk sokkal kevesebbet raktároz a bevitt kalóriákból. Ki ne tudná, hogy az éhes ember mennyire nem nézi, mit raknak elé, csak fal, ráadásul sokkal többet, mint amennyit a szervezete tökéletesen meg tudna emészteni. Az epe ürülése és a gyomor sósavcsúcsa is 4 óránként van, ezt vegyük figyelembe!

3, Reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, vacsorázz, mint egy koldus!
A napi kalória szükségletünk 70%-át fogyasszuk el az ebéddel bezárólag. Minél közelebb kerülünk az esti pihenőhöz, szervezetünknek annál kevesebb kalóriára van szüksége. Lefekvés előtt 2 órával már ne egyél semmit!

4, Figyelj a sav-bázis egyensúlyra!
Szervezetünk ügyesen szabályozza ugyan ezt a kényes egyensúlyt, de miért ne segíthetnénk neki azzal, ha kevesebb savasító ételt eszünk és több lúgosítót?

5, Igyál!
Sajnos hajlamosak vagyunk elfeledkezni a napi folyadék bevitelünkről, pedig minden anyagcsere-folyamatunk alapja és a méreganyagok sem tudnak távozni, ha nem segítjük megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék elfogyasztásával. Ajánlok napi 2-3 liter tisztított, vagy alacsony ásványi anyag tartalmú szénsavmentes ásványvizet.

6, Kerüldd az egyszerű szénhidrátokat!
Az egyszerű szénhidrátok felszívódása hihetetlen gyorsan megtörténik, gondoljunk csak a cukorbetegek rosszullétére, mikor egy kockacukor szájba helyezésétől pillanatokon belül jobban érzi magát. Ez azért van, mert az egyszerű szénhidrátok akadálytalanul szívódnak fel, emésztésükhöz nincs szükség bonyolult kémiai folyamatokra. Sokan gondolják, hogy csak a kalóriatartalmuk az, ami a hízást segíti, pedig ez a kisebbik rossz. Ami rosszabb, az pedig a magas vércukorszint, melyet nem tolerál a szervezet és azonnal nagy mennyiségű inzulint lök a vérbe, hogy csökkentse a vércukorszintet. Ezzel még nem lenne túl nagy probléma, de ilyen sarokba szorított helyzetben nincs választási lehetőség és a teljes mennyiséget ZSÍRKÉNT fogja tárolni.

7, Egyél magas rosttartalmú ételeket!
Az élelmi rostok fogyasztásának két lényeges oka van. Emészthetetlen ballasztanyagként megfelelő mennyiségű és minőségű székletet biztosít, mely a bélfalat is tisztítja a lerakódásoktól. Másodrészben fontos tápanyagforrása a bélcsatornánkban élő baktériumflórának, mely fontos alapját képezi immunrendszerünknek. Magas rosttartalmú élelmiszerek: gyümölcsök (körte, szilva, málna, ribizli) zöldségek (zöldborsó, petrezselyemgyökér, zeller, szárazhüvelyesek, bár ezek puffasztó hatása miatt egyszerre csak kisebb mennyiség bevitele javasolt)

A rostok két típusba sorolhatók
1. A vízben oldódó rostok (például a pektin és a nyákok) megtalálhatók a babban, a borsóban, az almában, a banánban, a citrusfélékben, a sárgarépában, az árpában, a zabpehelyben. Gélszerű anyaggá alakulnak át, így a gyomorba jutó táplálékkal olyan szigetet alkotnak, amely – megfelelő mennyiségben fogyasztva – megköti az epesavat, rendben tartja a koleszterin- vagy a glükóz-szintet.

2. A vízben oldhatatlan rostok a növényi sejtfalban lelhetők fel (ilyen például a cellulóz, a hemicellulóz, a lignin). Előfordulnak a búzakorpában, a rozsban és a csonthéjas gyümölcsökben, és védelmet nyújtanak az emésztőszervi daganatokkal, az epekő kialakulásával, a székrekedéssel vagy az elhízással szemben. Ajánlatos viszont elkerülni azoknak, akik gyakran küzdenek puffadással, gázosodással.

8, Ne koplalj!
Ha kiéhezteted a szervezeted, az sokkal többet fog raktározni, mert nem tudja, hogy újabb háború, vagy jégkorszak miatt éhezel, vagy csak kitaláltad, hogy most néhány napig nem eszel. A súlycsökkenés átmeneti lesz és első sorban az izomtömegedet csökkented, tehát a testzsír-százalékod rosszabb lesz!

9, Törekedj a tápanyagok megfelelő arányára!
Szervezetünknek szüksége van szénhidrátra, zsírra és fehérjére egyaránt. Ezek aránya kb 60% szénhidrát, 25% zsír és 15% fehérje. A szénhidrátok összetett szénhidrátok legyenek! Gabona félék, növények. A zsírok telítetlen zsírsavat tartalmazzanak főként pl: olívaolaj, hal, olajos magvak. Akik nem szeretnének állati fehérjét fogyasztani, azoknak jó alternatíva lehet a gabonák hüvelyesekkel való kombinálása. Magas fehérje tartalmú növények: mák, mandula, gabonacsírák, szója, bab, földimogyoró.

Végezetül: próbálj változatosan étkezni, és vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag étrendet tartani.

Jó étvágyat kívánok!

István

Lux2You.hu>>

Tudtad, hogy léteznek olyan elérhető árú kozmetikumok, amelyek hatékonysága valóban szemmel látható?

Igen, valóban léteznek…és hogy miben különböznek a többi terméktől? A mindennapi testápoláson túl, komplex kozmetikai problémákra is valódi megoldást nyújtanak.

Genetikai adottságaink csak kis mértékben felelősek bőrünk öregedéséért, sokkal inkább életmódunk, és modern életformánk negatív hatásainak (stressz, dohányzás, túlsúly, elsavasodás, levegőszennyezés, erős napsugárzás, …stb.) köszönhetjük bőr problémáinkat. Ezek a folyamatok a megfelelő ápolással megelőzhetőek, illetve a már kialakult bőrjelenségek visszafordíthatóak, de ehhez összetettebb készítményekre van szükségünk.

Ha problémáinkat plasztikai sebészeti-, vagy kozmetikai beavatkozások helyett otthoni kezeléssel szeretnénk megoldani, ma már erre is találunk megoldást. A professzionális készítményeket – megfelelő arányú – értékes összetevők kombinációjával alkotják és használatukkal valódi eredményt érünk el.
Általában ezeket a készítményeket, igen boros áron találjuk meg a piacon, vagy talán elérhetetlennek tűnik számunkra. Az árak legtöbbször a magas marketing-, és csomagolási költségeknek, az alapanyagok árának, vagy annak köszönhető, hogy presztízs márkáról van szó. A minőségi alapanyagok árát valóban meg kell fizetni, de miért ne lehetne kihagyni a drága csomagolási-, és marketing költséget a termék árából!?

A Futur Line termékcsalád új irányvonalat mutat a kozmetikumok terén. A Futur Line termékek bizonyítják, hogy léteznek olyan természetes összetevőkből előállított készítmények, melyek felveszik a harcot a ráncokkal, a cellulitisszel, a megereszkedett keblekkel, a hízás-fogyás vagy terhesség során kialakuló striákkal, a pattanásos, máj és pigment foltos, vagy hajszáleres bőrrel – mindezt mindenféle gépi beavatkozás nélkül, mégis – elérhető áron.

Lux2You

Diéta, fogyókúra, vagy csak megfelelő étrend?

Fogyókúra meghatározása, szintén a Magyar Nagylexikonból: kóros elhízás vagy nem kívánt mértékű súlygyarapodás kezelése, amelynek célja a testsúly csökkentése.

Jól látszik a két fogalom közti alapvető különbség. A fogyókúra a testsúly csökkentése, a diéta pedig az optimális étrend mennyiségi és minőségi szempontok alapján. Először is mi történik, ha fogyókúrával elérjük a kívánt testtömeget és visszaállítjuk korábbi étrendünket? Visszahízunk. Ellenben, ha diétázunk már a kezdetektől fogva és optimálisan állítjuk össze étrendünket, akkor a testzsír-százalékunk visszaáll a normál tartományba, energikusabbak leszünk és a lelki egyensúlyunkat is visszakapjuk. Természetesen a napi energiaigényünkkel tisztában kell lennünk, nehogy éhezzünk.

Az aktuális testtömeg és fizikai aktivitás ismeretében meghatározható a tényleges napi, kcal-ban kifejezett energiaigény, amelyre az egyik legegyszerűbben alkalmazható képlet a következő:

Nők: 700 + 7 x aktuális testtömeg kg x fizikai aktivitás szorzója

Férfiak: 900 + 10 x aktuális testtömeg kg x fizikai aktivitás szorzója

Ülő életmódnál: 1,2;

Közepesen aktív életmódnál: 1,4;

Nehéz fizikai tevékenység illetve aktív életmód esetén: 1,8 a fizikai aktivitás szorzószáma.

Vegyünk egy példát: 65 kg-os ülőmunkát végző hölgy, aki autóval megy a munkahelyére és lifttel közlekedik az irodaházban, a napi kilokalóriában kifejezett energiaigénye:

[700+(7×65)]x1,2=1386kcal.

Ebben az esetben például nem csökkenteném a napi energia-bevitelt, ha fogyni szeretne néhány kilót, hanem rábeszélném a lift mellőzésére és javasolnám heti 3-4 alkalommal testmozgás végzését.

Nagyon fontos kiemelnem a mennyiségi éhezés (túl alacsony energia-bevitel) mellett legtöbben minőségi éhezésbe kényszerítik szervezetüket.

A fent említett példából kiindulva az 1386 kcal-át fedezhetnénk 3,5 tábla csokoládé elfogyasztásával is, de ez őrültség, nem csak úgy hangzik.

A megfelelő étrend több szempontnak kell, hogy megfeleljen. Ezt fogom részletezni következő írásomban.

Derűs napot!

István

Lux2You>>

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!